2018 Yılı Dünya Akreditasyon Günü Haziran Ayında Kutlanacak - 2018-05-31

Her yıl Haziran ayında yapılmakta olan Dünya Akreditasyon Günü, bu yıl 9 Haziran’da kutlanacak. Bütün katılımcı ülkelerde eş zamanlı olarak kutlanan Dünya Akreditasyon Günü, Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) tarafından birlikte kurulmuş küresel bir girişimdir. Bu özel günün amacı, akreditasyon, kalite ve güven odaklı olarak dünyada farkındalık yaratmaktır.
Bu yıl için tespit edilmiş tema şudur: Akreditasyon, daha güvenli bir dünya sunar. Bu tema ile, işletmeler ve tüketiciler için daha güvenli bir dünya olması için akreditasyon çalışmalarına düşen rolün önemine odaklanılmıştır.
Burada güven derken, çalışanlar için güvenilir ortamlar, tüketiciler için güvenilir ürünler, güvenilir ulaşım, güvenilir gıda beklentisi ve insan yaşamını ilgilendiren daha birçok noktanın evrensel anlamda güvenilir olması kastedilmektedir.
Yapılan birçok istatistiksel araştırma sonuçları, durumun bugün hiç de böyle olmadığını göstermektedir. Bu durumu düzeltmek için güven yaratmayı amaçlayan akreditasyon çalışmaları, karar alıcılar, düzenleyiciler ve işletmeler için çok önemli olmaktadır.
Dünya Akreditasyon Günü’nde tüketicilerin hergün kullanmakta olduğu gıda maddeleri, ilaçlar, elektronik ürünler, makinalar ve birçok ekipmanda yaşanan sorunlara dikkat çekilmektedir.
Akreditasyon, insanların her alanda korunmasını sağlamak ve bu bilinci oluşturmak için çok önemli bir araçtır.
Akreditasyon, muayene ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarının tarafsızlık, dürüstlük ve yetkinliklerini güvence altına alan bir sistemdir ve belirlenmiş standartlara göre bağımsız olarak değerlendirilmesidir.
Firmamız TURINS Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi, bu çerçevede gerekli akreditasyonları almıştır ve çalışmalarını bu kapsamda sürdürmektedir.
Bu yıl daha güvenli bir dünyayı desteklemek için ve akreditasyonun sağladığı değer bilincini yükseltmek için kutlamalar dünyada yüzden fazla ülkede yapılacak ve önemli etkinlikler, çalıştaylar ve seminerler düzenlenecek ve basın ve yayın organlarında çeşitli yayınlar çıkacaktır.