TURINS Asansörlerin Periyodik Bakımları Konusunda Seminer Düzenledi - 2018-05-31

Firmamız TURINS Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi, asansörlerin periyodik bakımlarının zamanında yapılması ve asansör kazalarının neden olduğu sağlık problemlerine dikkat çekmek amacı ile geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir seminer düzenlemiştir.
Firmamızın üst düzey yetkililerinin yaptıkları sunumlar sonrasında katılımcıların sorularının yanıtlandığı toplantıda, asansör bakımlarının zamanında yaptırılmaması veya yetkisiz kişilere yaptırılması konusuda yaşanan talihsiz olaylardan örnekler verilmiş ve istatistiksel açıklamalar yapılmıştır.
Genel olarak bakıldığında ülkemizde yaklaşık 400 bin asansör kullanılmaktadır. Hergün bu asansörlerde 50 milyon civarında insan taşınmaktadır. Oysa yapılan denetimler sonrasında bu asansörlerin yüzde 65’e yakını yüksek riskli çıkmıştır. Bu oran hiçbir şekilde kabul edilebilir düzeyde değildir. Kullanıma kapatılması gereken asansörlerin oranı yüzde 20 civarındadır.
Asansörler, birçok mekanik ve elektronik parçadan oluşmaktadır ve bunların düzenli bakım ve kontrollerinin yapılması, üstelik uzman kişilerce yapılması büyük önem taşımaktadır.
Asansörlerin bir günde taşıdığı insan sayısı, neredeyse bir hızlı trenin bir yılda taşığıdı insan sayısına eşittir. 2006 ile 2014 yılları arasını kapsayan dönemde ülkemizde 213 asansör kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların 157’sinde yaşamını yitiren insan sayısı 55, yaralanan insan sayısı ise 181’dir.
Ölümle sonuçlanan asansör kazalarının başlıca nedenleri, kabin kapısının olmaması, kat kapısı kilitlerinin problemli olması veya kabin hareketlerinde yaşanan kontrolsüzlüklerdir.
Bu arada bakım ve kontrol çalışmalarını sürdüren firmaların yaşadıkları kazalar ise ilginçtir. 2006 ile 2014 yılları arasında kurulum veya bakım çalışmaları sırasında meydana gelen 56 iş kazasında, 38 çalışan yaşamını yitirmiştir. Bunun başlıca nedeni, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamış olmasıdır.
Avrupa Asansör Derneği tarafındzn yapılan açıklamaya göre 2013 yılında derneğe üye 18 Avrupa ülkesinde meydana gelen asansör kazası sayısı 835’tir. Bu kazalarda toplam 17 kişi yaşamını kaybetmiştir. Ne yazık ki ölenlerin 12’si ülkemiz vatandaşıdır.
Firmamız TURINS Teknik Kontrol ve Belgelendirme şirketi tarafından verilen seminer, asansör kazaları konusunda farkındalık yaratmak açısından son derece verimli olmuştur.